PHG.0B.305.CYMD42Z
DigiKey Part Number
PHG.0B.305.CYMD42Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.0B.305.CYMD42Z
Description
CONN RCPT FMALE 5POS GOLD CRIMP
Detailed Description
5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp
EDA/CAD Models
PHG.0B.305.CYMD42Z Models
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
6.5A
Shell Size - Insert
305
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C