PHG.0B.304.CLLD42Z
DigiKey Part Number
PHG.0B.304.CLLD42Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.0B.304.CLLD42Z
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
PHG.0B.304.CLLD42Z Models
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
304
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C