FGG.1B.305.CYCD72Z
DigiKey Part Number
FGG.1B.305.CYCD72Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.305.CYCD72Z
Description
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
EDA/CAD Models
FGG.1B.305.CYCD72Z Models
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
9A
Shell Size - Insert
305
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C