FGG.1B.303.CLAD62
DigiKey Part Number
FGG.1B.303.CLAD62-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.303.CLAD62
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.1B.303.CLAD62 Models
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
12A
Shell Size - Insert
303
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C