FFG.1B.304.CLAD52Z
DigiKey Part Number
FFG.1B.304.CLAD52Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFG.1B.304.CLAD52Z
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFG.1B.304.CLAD52Z Models
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
304
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C