Image for B41-254-B-1 is not available
B41-254-B-1
DigiKey Part Number
2024-B41-254-B-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41-254-B-1
Description
SOLENOID PULL CONTINUOUS 12V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Continuous Duty Solenoid Open Frame (Pull) Type 1.000" (25.40mm) Stroke 12VDC Chassis Mount
Category
Stroke Length
1.000" (25.40mm)
Manufacturer
Ledex Dormeyer Saia, a Division of Johnson Electric
Power (Watts)
19 W
Packaging
Bulk
DC Resistance (DCR)
7.67Ohm
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Electromechanical
Termination Style
Wire Leads
Type
Open Frame (Pull)
Size / Dimension
3.051" L x 2.028" W x 1.732" H (77.50mm x 51.51mm x 43.99mm)
Duty Cycle
Continuous
Shaft Detail
Round
Voltage - Rated
12VDC