KGM31AR72E104KU
DigiKey Part Number
478-KGM31AR72E104KUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM31AR72E104KUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM31AR72E104KUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM31AR72E104KU
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206
Detailed Description
0.1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
KGM31AR72E104KU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)