A768MS227M1GLAE022
DigiKey Part Number
399-A768MS227M1GLAE022TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A768MS227M1GLAE022CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A768MS227M1GLAE022DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A768MS227M1GLAE022
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 40V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 40 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A768MS227M1GLAE022 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Capacitance
220 µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
40 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C