IXTY01N100D
DigiKey Part Number
238-IXTY01N100D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTY01N100D
Description
MOSFET N-CH 1000V 400MA TO252AA
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel, Depletion Mode 1000 V 400mA (Tc) 1.1W (Ta), 25W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 25µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
5.8 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
100 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
1.1W (Ta), 25W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
0V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80Ohm @ 50mA, 0V