IXTA120P065T-TRL
DigiKey Part Number
238-IXTA120P065T-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTA120P065T-TRL
Description
MOSFET P-CH 65V 120A TO263
Detailed Description
P-Channel 65 V 120A (Tc) 298W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
185 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±15V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13200 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
298W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
65 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 60A, 10V