TLE42662GSV33HTMA1
DigiKey Part Number
2156-TLE42662GSV33HTMA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLE42662GSV33HTMA1
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA SOT223-4
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA PG-SOT223-4
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Packaging
Bulk
PSRR
68dB (100Hz)
Part Status
Active
Control Features
Inhibit
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
PG-SOT223-4
Voltage Dropout (Max)
1.1V @ 100mA