IRLML0100TRPBF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
YAGEO XSEMI
N-Channel 100 V 1.6A (Ta) 1.3W (Ta) Surface Mount Micro3™/SOT-23
IRLML0100TRPBF
DigiKey Part Number
IRLML0100TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
IRLML0100TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
IRLML0100TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRLML0100TRPBF
Description
MOSFET N-CH 100V 1.6A SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IRLML0100TRPBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 25µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2.5 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±16V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
290 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.3W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
Micro3™/SOT-23
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
220mOhm @ 1.6A, 10V