IPD60R145CFD7ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPD60R145CFD7ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD60R145CFD7ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD60R145CFD7ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD60R145CFD7ATMA1
Description
MOSFET N CH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 16A (Tc) 83W (Tc) Surface Mount TO-252AA (DPAK)
EDA/CAD Models
IPD60R145CFD7ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 340µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
31 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1330 pF @ 400 V
Power Dissipation (Max)
83W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-252AA (DPAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
145mOhm @ 6.8A, 10V