IPB017N10N5LFATMA1
DigiKey Part Number
IPB017N10N5LFATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPB017N10N5LFATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPB017N10N5LFATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB017N10N5LFATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 180A TO263-7
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 180A (Tc) 313W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPB017N10N5LFATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.1V @ 270µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
195 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
840 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
313W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
PG-TO263-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 100A, 10V