FS450R17OE4BOSA1
DigiKey Part Number
448-FS450R17OE4BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS450R17OE4BOSA1
Description
IGBT MOD 1700V 630A 2400W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge 1700 V 630 A 2400 W Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 450A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
3 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
36 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Configuration
Full Bridge
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
630 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
2400 W