FS450R12OE4BOSA1
DigiKey Part Number
FS450R12OE4BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS450R12OE4BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 660A 2250W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 660 A 2250 W Chassis Mount Module
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
3 mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Capacitance (Cies) @ Vce
28 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
660 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
2250 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 450A