FS100R12PT4BOSA1
DigiKey Part Number
FS100R12PT4BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FS100R12PT4BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 135A 500W MOD
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Three Phase Inverter 1200 V 135 A 500 W Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.15V @ 15V, 100A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
6.3 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Last Time Buy
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Configuration
Three Phase Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
135 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
500 W