FF1400R17IP4BOSA1
DigiKey Part Number
448-FF1400R17IP4BOSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF1400R17IP4BOSA1
Description
IGBT MOD 1700V 1400A 955000W MOD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop 2 Independent 1700 V 1400 A 955000 W Chassis Mount Module
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 1400A
Manufacturer
Infineon Technologies
Current - Collector Cutoff (Max)
5 mA
Series
Input Capacitance (Cies) @ Vce
110 nF @ 25 V
Packaging
Tray
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Package / Case
Module
Current - Collector (Ic) (Max)
1400 A
Supplier Device Package
Module
Power - Max
955000 W