CY8C29466-24PVXI
DigiKey Part Number
448-CY8C29466-24PVXI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CY8C29466-24PVXI
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SSOP
Detailed Description
M8C PSOC™1 CY8C29xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 28-SSOP
EDA/CAD Models
CY8C29466-24PVXI Models
RAM Size
2K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.25V
Data Converters
A/D 12x14b; D/A 4x9b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
24MHz
Supplier Device Package
28-SSOP
Package / Case
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)