FH41-31S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
HFY031TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFY031CT-ND - Cut Tape (CT)
HFY031DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH41-31S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 31POS 0.5MM R/A
Detailed Description
31 Position FFC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH41-31S-0.5SH(05) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish
Gold
Features
Solder Retention
Flat Flex Type
FFC
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
31
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.098" (2.50mm)