FH26W-57S-0.3SHW(60)
FH26W-57S-0.3SHW(60)
FH26W-57S-0.3SHW(60)
DigiKey Part Number
H125807TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125807CT-ND - Cut Tape (CT)
H125807DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH26W-57S-0.3SHW(60)
Description
CONN FPC BOTTOM 57POS 0.3MM R/A
Detailed Description
57 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH26W-57S-0.3SHW(60) Models
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Material
Phosphor Bronze
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
57
Material Flammability Rating
UL94 HB
Pitch
0.012" (0.30mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.039" (1.00mm)