DF14-8P-1.25H(52) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF14-8P-1.25H(52) |
Description | CONN HEADER SMD R/A 8POS 1.25MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount, Right Angle 8 position 0.049" (1.25mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF14-8P-1.25H(52) Models |
Category | Contact Length - Mating 0.087" (2.21mm) |
Mfr | Insulation Height 0.098" (2.50mm) |
Series | Contact Shape Square |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Active | Contact Finish Thickness - Mating 3.94µin (0.100µm) |
Connector Type | Contact Finish - Post Gold |
Contact Type Male Pin | Contact Material Brass |
Pitch - Mating | Insulation Material Polyamide (PA), Nylon |
Number of Positions | Features Board Guide, Solder Retention |
Number of Rows 1 | Operating Temperature -35°C ~ 85°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Beige |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Current Rating (Amps) 1A |
Mounting Type | Voltage Rating 150VAC |