Image for BK13C06-16DS/2-0.35V(800) is not available
BK13C06-16DS/2-0.35V(800)
DigiKey Part Number
26-BK13C06-16DS/2-0.35V(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK13C06-16DS/2-0.35V(800)
Description
Interconnect Rectangular
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 (16 + 2 Power) Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.014" (0.35mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
0.6mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.022" (0.57mm)