G125-MS12005L3P
G125-MS12005L3P
Harwin’s Company Overview
G125-MS12005L3P
DigiKey Part Number
952-2447-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MS12005L3P
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MS12005L3P Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Lock
Series
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Strip
Features
Pick and Place, Solder Retention
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
7.35mm, 7.45mm, 7.8mm