G125-FS10605F2P
G125-FS10605F2P
Harwin’s Company Overview
G125-FS10605F2P
DigiKey Part Number
952-4100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FS10605F2P
Description
CONN RCPT 6POS 0.049 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-FS10605F2P Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Series
Insulation Color
Green
Packaging
Strip
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Gold
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
7.33mm, 7.4mm
Number of Positions
Features
Pick and Place, Polarizing Key
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2A
Pitch - Mating
Voltage Rating
450V
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)