G125-2041696L0
G125-2041696L0
Harwin’s Company Overview
G125-2041696L0
DigiKey Part Number
952-2499-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-2041696L0
Description
CONN RCPT HSG 16POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Rectangular Connectors - Housings Receptacle 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-2041696L0 Models
Category
Row Spacing
0.049" (1.25mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Fastening Type
Latch Holder
Features
Potting Wall
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.049" (1.25mm)