BD080-06-A-0230-L-D
DigiKey Part Number
2073-BD080-06-A-0230-L-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BD080-06-A-0230-L-D
Description
6W, 1.27MM PITCH SOCKET, SIL, TH
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A per Contact