FSP030M-DDA
DigiKey Part Number
2967-FSP030M-DDA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FSP030M-DDA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18V 30 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
FSP Technology Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.33" L x 1.97" W x 1.26" H (110.0mm x 50.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output
18V
Approval Agency
CE, cULus, FCC, TUV, VCCI
Current - Output (Max)
1.66A
Standard Number
Power (Watts)
30 W