B32684A0683K
DigiKey Part Number
495-B32684A0683K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32684A0683K
Description
CAP FILM 0.068UF 1KVDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
400V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)