ECS-80-8-33-JGN-TR3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Jauch Quartz
In Stock: 2 983
Datasheet
8 MHz ±20ppm Crystal 8pF 400 Ohms 4-SMD, No Lead
ECS-80-8-33-JGN-TR3
DigiKey Part Number
50-ECS-80-8-33-JGN-TR3TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-80-8-33-JGN-TR3CT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-80-8-33-JGN-TR3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-80-8-33-JGN-TR3
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
400 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
8 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)