ECS-40-18-10X
DigiKey Part Number
XC1373-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-40-18-10X
Description
CRYSTAL 4.0000MHZ 18PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 MHz ±50ppm Crystal 18pF 150 Ohms Cylindrical Can, Radial
EDA/CAD Models
ECS-40-18-10X Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Mounting Type
Through Hole
Frequency
4 MHz
Size / Dimension
0.126" Dia x 0.413" L (3.20mm x 10.50mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Frequency Tolerance
±50ppm