ECS-2100AX-120
DigiKey Part Number
XC1164-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-2100AX-120
Description
XTAL OSC XO 12.0000MHZ HCMOS TTL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz XO (Standard) HCMOS, TTL Oscillator 5V 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-2100AX-120 Models
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
25mA
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Type
Size / Dimension
0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)