ECS-160-20-4XDN
DigiKey Part Number
X1118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-160-20-4XDN
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohms HC-49/US
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECS-160-20-4XDN Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Frequency
16 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±100ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm