PS361206
DigiKey Part Number
TL765-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS361206
Description
POWER STRIP 36" 12OUT 6'CORD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Outlet Strip, Power Strip Bench, Rack, Wall
Category
Connector - AC Input
NEMA 5-15P
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
AC Outlets
12
Packaging
Bulk
Connector - AC Output
NEMA 5-15R
Part Status
Active
Voltage - Input
120V
Type
Outlet Strip, Power Strip
Housing Material
Aluminum
Mounting Type
Bench, Rack, Wall
Cord Length
6' (1.83m)
Current - Max
15A