PDUMH15NET2LX
DigiKey Part Number
PDUMH15NET2LX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDUMH15NET2LX
Description
PDU SWITCHED 120V 1.4KW 15A 8 5-
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PDU (Power Distribution Unit) Rack, Horizontal
Category
Overload Protection
None
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Connector - AC Input
NEMA 5-15P
Series
AC Outlets
8
Packaging
Bulk
Connector - AC Output
NEMA 5-15R
Part Status
Active
Voltage - Input
100V, 120V, 127V
Type
PDU (Power Distribution Unit)
Housing Material
Metal
Mounting Type
Rack, Horizontal
Cord Length
12' (3.66m)
Current - Max
15A