SMBJ24AH
DigiKey Part Number
283-SMBJ24AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMBJ24AHCT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMBJ24AHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ24AH
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V