HCM1A4020V2-1R0-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 4 360
Datasheet
1 µH Shielded Inductor 5.6 A 24mOhm Max Nonstandard
Automotive Grade High Current Inductors – HCM1AV2 Series
HCM1A4020V2-1R0-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A4020V2-1R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A4020V2-1R0-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A4020V2-1R0-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A4020V2-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 5.6A 24 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
60MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Current - Saturation (Isat)
7A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)