HCM1A1707V2-4R7-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1707V2-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1707V2-4R7-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A1707V2-4R7-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1707V2-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 18A 4.72 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 18 A 4.72mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
4.72mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
12MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Current - Saturation (Isat)
27A
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)