HCM1A1305V3-4R7-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1305V3-4R7-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1305V3-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 11A 9.38 MOHM
Detailed Description
4.7 µH Shielded Molded Inductor 11 A 9.38mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
9.38mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
18A