HCM1A1305V3-3R3-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1305V3-3R3-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1305V3-3R3-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A1305V3-3R3-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1305V3-3R3-R
Description
FIXED IND 3.3UH 12A 9.2 MOHM SMD
Detailed Description
3.3 µH Shielded Molded Inductor 12 A 9.2mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
9.2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
16MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
19A