HCM1A1305V3-150-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1305V3-150-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1305V3-150-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A1305V3-150-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1305V3-150-R
Description
FIXED IND 15UH 6.5A 27.1 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Shielded Molded Inductor 6.5 A 27.1mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
27.1mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
6MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
9.5A