HCM1A1305-1R0-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1305-1R0-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1305-1R0-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A1305-1R0-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1305-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 22A 2.42 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Inductor 22 A 2.42mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
2.42mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
30A