HCM1A0503V3-R20-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A0503V3-R20-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A0503V3-R20-RCT-ND - Cut Tape (CT)
283-HCM1A0503V3-R20-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A0503V3-R20-R
Description
FIXED IND 200NH 20.5A 2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 nH Shielded Molded Inductor 20.5 A 2mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
2mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
160MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.213" L x 0.205" W (5.40mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
20A