TS20100F070S
TS20100F070S
How Many Poles do you need?
TS20100F070S
DigiKey Part Number
EG4686TR-ND - Tape & Reel (TR)
EG4686CT-ND - Cut Tape (CT)
EG4686DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS20100F070S
Description
SWITCH SNP ACT SPST-NO 0.1A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NO Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS20100F070S Models
Category
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Manufacturer
E-Switch
Mounting Type
Surface Mount
Series
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Force
70gf
Part Status
Active
Operating Position
0.130" (3.3mm)
Circuit
SPST-NO
Pretravel
0.008" (0.2mm)
Switch Function
Off-Mom
Mechanical Life
3,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
100mA (AC/DC)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Voltage Rating - AC
125 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
48 V