DT028BTFT
DigiKey Part Number
1756-1052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT028BTFT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 16-Bit (RGB) 2.8" (71.12mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Viewing Area
43.20mm W x 57.60mm H
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Interface
Parallel, 16-Bit (RGB)
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)