P6SMBJ28A
DigiKey Part Number
4878-P6SMBJ28ATR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-P6SMBJ28ACT-ND - Cut Tape (CT)
4878-P6SMBJ28ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ28A
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 13.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P6SMBJ28A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V