P6SMBJ26A-AQ
DigiKey Part Number
4878-P6SMBJ26A-AQTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-P6SMBJ26A-AQCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-P6SMBJ26A-AQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P6SMBJ26A-AQ
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 14.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P6SMBJ26A-AQ Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V