DI015N25D1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DI015N25D1 |
Description | MOSFET DPAK N 250V 0.2OHM 175C |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 250 V 15A (Tc) 140W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DI015N25D1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.9 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 475 pF @ 125 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 140W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package TO-252 (DPAK) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 255mOhm @ 15A, 10V |