ZXMS6006DT8TA
DigiKey Part Number
ZXMS6006DT8TADITR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMS6006DT8TADICT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMS6006DT8TADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMS6006DT8TA
Description
IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 SM8
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 2.8A SM8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZXMS6006DT8TA Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output (Max)
2.8A
Mfr
Rds On (Typ)
75mOhm
Series
Input Type
Non-Inverting
Digi-Reel®
Features
Auto Restart
Part Status
Active
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Number of Outputs
2
Grade
Automotive
Ratio - Input:Output
1:1
Qualification
AEC-Q101
Output Configuration
Low Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
SM8
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
60V (Max)
Base Product Number
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.3V, 5V