ZLLS400QTC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 927
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 1 611
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 16
Similar
onsemi
In Stock: 929
Diode 40 V 520mA Surface Mount SOD-323
SOD-323
ZLLS400QTC
DigiKey Part Number
31-ZLLS400QTCTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZLLS400QTCCT-ND - Cut Tape (CT)
31-ZLLS400QTCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZLLS400QTC
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 520MA SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 30 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 30V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
520mA
Supplier Device Package
SOD-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 400 mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)